Kirjoitin nimesi | ||
Αχ, καί να `ρχόσουν μια φορά να δω τα δυο σου μάτια. Λείπεις και λείπει η χαρά κι η μέρα μου κομμάτια... Έγραψα το όνομά σου μες την άμμο τη βρεγμένη κι έρχεται μεγάλο κύμα και πολύ μακριά το πέρνει. Νάπερνε κι εμέ το κύμα και να μ’ έφενε κοντά σου στο σεντόνι που κοιμάσαι να αναπνέω τ’ άρωμα σου. Αχ, φεγγάρι που με βλέπεις δεν λυπάσαι που υποφέρω φώτισε ξανά τον κόσμο τα φιλιά του εγώ γυρεύω. Νύχτα συντρφιά μου κάνεις κι αρχινώ πικρό τραγούδι όλα γύρω εναι θλιμένα κι εσύ μακρινό λουλούδι. Έγραψα το όνομά σου και σε σένα δυο λογάκια να γυρίσεις περιμένω έχω πιει πολλά φαρμάκια. Φτιάξε θεέ μου ένα δρομάκι δίπλα του να περπατίσω του γιαλού την άκρη πέρνω μήπως και τον συναντίσω. | ![]() | Ah, ja tulisitpa kerran nähdäkseni silmäsi. Olet poissa ja poissa ilo ja päiväni palasina... Kirjoitin nimesi hiekkaan kosteaan ja tulee suuri aalto ja hyvin kauas sen vie. Ottaisipa minutkin aalto ja toisi luoksesi lakanalle jolla nukut hengittääkseni tuoksuasi Ah, kuu joka minut näet etkö sääli kun kärsin valaise taas maailma hänen suudelmiaan kaipaan. Yö seuraa mulle teet ja alan katkeran laulun kaikki ympärillä on surullista ja sinä kaukainen kukka. Kirjoitin nimesi ja sinulle kaksi sanasta palaavan sun odotan olen niellyt monet myrkyt. Tee Herra tie hänen vierellään kävelläkseni meren rantaa kuljen ehkä hänet tavatakseni. |
ΜάρκοςΤο, Markus Torssonen © 12.06.2016 |
Εκτύπωση από: http://www.stixoi.info